Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jídelníček

31. 10. 2010

 

Strava

jablíčka, mrkev, občas brambory, rýže, těstoviny, okurek, miluje švestky, rajčata, meruňky, vlastně všechny druhy ovoce a zeleniny

mléko s granulkama pro malá zvířata (10 ks)

nedáváme ani od stolu, ani žádné pamlsky, jen děda občas podsune piškot

hlavní zdroj její stravy a jejího tloustnutí - tráva ze zahrádky, kde se popásá téměř celý den

Doporučený krmný režim:
sele, stejně jako malé dítě, je třeba přivyknout na pravidelný režim krmení. Mělo by jíst zpočátku až 5x denně v malých dávkách o velikosti vařeného žloutku, do 4 měsíců 3x denně a dávku zvýšit, ve věku 3 měsíců  až 1 rok 2x denně a v dospělosti 1-2x denně.
Granule zalijeme teplou vodou, mlékem, nebo nesoleným vývarem, necháme je zchladnout na tělesnou teplotu a nabídneme je seleti. Necháme mu je 10-20 minut. Co nesní, to mu vezmeme, uložíme v lednici a ohřáté na tělesnou teplotu nabídneme při příštím krmení.
Vhodnou stravou pro odstavené sele je ovoce, vařená zelenina, vařená rýže, těstoviny, brambory, 1x denně granule Trope - pozor, je třeba je namáčet před krmením, aby nenabobtnala v břiše! Zřídka můžete podat vařené vejce.
Stravu udržujte pestrou,  zařaďte VŽDY vyšší podíl ovoce a zeleniny a nižší přílohová jídla. Pamatujte, že tento druh prasátek je vegetarián :-))
Od 2,5 měsíce krmte 3 x denně a dávku zvyšujte pozvolna. Pamatujte, že selátka jsou velmi při chuti a neznají míru, kdy mají dost. Překrmováním své zvíře můžete vážně ohrozit na zdraví a zkrátit mu život.
Pro vaše sele je nejzdravější a nejpřirozenější potrava pastva, v zimním období je možno nahradit senem.
 Psí granule,  maso a zbytky jsou pro sele naprosto nevhodné. Čokoláda, sůl, káva, alkohol i pivo, kořeněná jídla mohou vážně ohrozit jeho zdraví.
Dávkování: Vždy ale platí, že spotřeba krmiva je přísně individuální záležitost a liší se u každého jedince. Je třeba proto vyjít z průměrné doporučené dávky a podle přírůstku či úbytku hmotnosti zvířete množství krmiva doladit. Je třeba ale hlídat, aby sele nebylo ani příliš hubené a ani (což je mnohem častější) příliš obézní.
Obezita u prasátek způsobuje stejné problémy jako u lidí. Cukrovku, nadměrné zatížení srdce, ledvin, páteře a kloubů. Zvláště u rostoucích prasat je nadváha výrazným predispozičním faktorem vzniku dysplazie kyčlí a loktů, proto je dobré i u zakrslých plemen, kde není vyžadován mohutný tělesný rámec držet prasátko štíhlé, ne vyhublé a dopřát mu DOSTATEK POHYBU.  NIKDY nedávejte prasátku  KOSTI!!!  Kosti mohou poranit krk, jícen, žaludek či střevo, ale i když jsou měkké,
nebo namleté, pohlcují vodu a mohou vyvolat zácpu. A někdy natolik vážnou, že se ji nepodaří vyřešit jinak než náročnou a drahou operací.